Čo je to neobanka a prečo je populárna?

od | 9 nov 2022 | neobanky

Popularita inteligentných zariadení a pokrok v oblasti internetových technológií výrazne prispeli k transformácii bankového sektora.  Zmeny v správaní spotrebiteľov, najmä po pandémii COVID-19, mali za následok výrazný nárast počtu virtuálnych bánk (neobánk). V dôsledku toho veľa zákazníkov uprednostňuje virtuálne bankovníctvo pred klasickým bankovníctvom.

V tomto článku ti povieme, čo znamená virtuálne bankovníctvo, čo sú to neobanky, ako fungujú a čím sa líšia od bežných bánk.

Ako funguje neobanka?

Neobanka je online finančná inštitúcia, ktorá poskytuje takmer rovnaké služby ako tradičná banka. Rozdiel je v tom, že virtuálna banka nemá svoju fyzickú pobočku a je dostupná neobmedzene. Zákazníci tak majú prístup k svojmu účtu kedykoľvek potrebujú. Neobanka umožňuje jednotlivcom a firmám uskutočňovať obchodné transakcie online, a nie prostredníctvom kamenných bánk.

Aké služby ponúka virtuálna banka?

 • Otvorenie bežných a sporiacich účtov vrátane IBAN.
 • Vykonávanie domácich a cezhraničných platieb (SEPA, SWIFT)
 • Platba za účty online
 • Poskytovanie a splácanie úveru.
 • Služby BNPL (buy now pay later)
 • Analýza vašich transakcií v reálnom čase.
 • Monitorovanie transakcií v aplikácii.
 • Pokročilé zabezpečenie, prevencia podvodov a ochrana pred hackermi.
 • Vydávanie fyzických a virtuálnych bankových kariet.
 • Zákaznícka podpora na diaľku.

Najlepšie neobanky pre jednotlivcov a firmy

Najlepšie neobanky sú tie, ktoré ponúkajú služby ako: online prístup k účtu, konkurenčné úrokové sadzby na úspory a pôžičky, pokročilé zabezpečenie pomocou systémov boja proti podvodom až po spoľahlivú zákaznícku podporu.

Tu je náš zoznam najlepších virtuálnych bánk na trhu

neobanka Revolut

Revolut

Revolut je digitálna banka, ktorá má na Slovensku už desiatky tisíc klientov. Môžeš si s ňou vytvoriť účet zadarmo a len za pár sekúnd. Na svojom účte môžeš využívať rôzne meny.

internetová peňaženka neteller

N26

Nemecká neobanka N26 bola založená v roku 2013. Získaš s ňou online účet s európskym IBAN, lacnejšie zahraničné prevody peňazí
a tiež digitálnu kartu Mastercard zadarmo.

Výhody virtuálneho bankovníctva

 • Bankovníctvo 24/7
 • Rýchlejšie a efektívnejšie služby
 • Online (eco-friendy) platby
 • Nižšie náklady na prevádzku
 • Viac odmien
 • Je regulované

Sú virtuálne banky budúcnosťou bankovníctva?

Očakáva sa, že spoločnosti ako Revolut, Monese, bunq, Starling Bank, N26, Monzo, Bankera a ďalšie virtuálne banky, ktoré majú potenciál stať sa veľmi úspešnými, sa stanú budúcnosťou bankového odvetvia.

Nižšie uvádzame dôvody, prečo si myslíme, že sa virtuálne banky stanú budúcnosťou bankovníctva.

Pohodlie

Pomocou virtuálnych bánk môžeš získať finančné a bankové služby odkiaľkoľvek. Umožňujú ti prístup k informáciám o tvojom účte a odosielanie/prijímanie platieb bez ohľadu na miesto alebo časové pásmo.

Bezpečnosť

Virtuálne účty fungujú výlučne online; preto využívajú veľmi bezpečnú infraštruktúru, ktorá umožňuje šifrovanie, aby sa zabezpečila ochrana všetkých používateľských údajov. Pre ešte väčšiu ochranu poskytujú virtuálne banky možnosť aj biometrického a viacfaktorového overenia.

Lepšie prehľady o výdavkoch

Virtuálne banky ponúkajú lepšie informácie o výdavkoch ako tradičné banky. Umožňujú zákazníkom využívať funkcie, ako sú zaokrúhlené úspory a úspory bankoviek. Keďže virtuálne banky používajú AI, môžu ti poskytnúť informácie o výdavkoch, ktoré ti pomôžu pri zostavovaní rozpočtu a stanovovaní finančných cieľov.

Priateľské k životnému prostrediu

S virtuálnymi bankami neexistujú žiadne papierové výpisy, nie je potrebné jazdiť do banky a nie je potrebný ani ďalší priestor na bývanie alebo zamestnancov. Pohodlie zvyšuje možnosť úplne eliminovať hotovosť vďaka časovo neobmedzeným online transakciám.

Podobné príspevky

Mobilná aplikácia Skrill a jej funkcie

Mobilná aplikácia Skrill a jej funkcie

Mobilná aplikácia Skrill uľahčuje prístup k účtu e-peňaženky a používanie služieb. Skrill ju prvykrát uviedol na trh v roku 2013. Odvtedy ich appka prešla viacerými vylepšeniami a v telefóne ju má stiahnutú až viac ako 5 miliónov užívateľov. Je dostupná pre operačné...

Neteller VIP program

Neteller VIP program

Internetová peňaženka Neteller ponúka jeden z najatraktívnejších VIP programov na trhu s e-wallets. Neteller VIP program bol vytvorený pre tých, ktorú chcú svoj overený Neteller účet využívať naplno. Nadobudnutím jednej zo 4 VIP úrovní si odomkneš lacnejšie vklady a...