Neobanky

Internetová banka, tzv. neobanka, ponúka celý rad bankových služieb, ako sú sporiace účty, debetné karty a investície. Všetky jej služby dostaneš bez potreby navštíviť fyzickú pobočku. Neobanky sú zvyčajne dostupné prostredníctvom mobilnej aplikácie. Majú nižšie poplatky ako tradičné banky. Sú navrhnuté tak, aby boli užívateľsky prívetivejšie a poskytli ti čo najväčšie pohodlie. Ich popularita stúpa vďaka nízkym poplatkom a jednoduchému prístupu, ktorý poskytujú.

neobanka Revolut

Revolut

Revolut je digitálna banka, ktorá má na Slovensku už desiatky tisíc klientov. Môžeš si s ňou vytvoriť účet zadarmo a len za pár sekúnd. Na svojom účte môžeš využívať rôzne meny.

internetová peňaženka neteller

N26

Nemecká neobanka N26 bola založená v roku 2013. Získaš s ňou online účet s európskym IBAN, lacnejšie zahraničné prevody peňazí
a tiež digitálnu kartu Mastercard zadarmo.

Internetová banka

Neobanky majú potenciál nahradiť tradičné banky. Internetová banka ti ponúkne bezpečné a spoľahlivé služby za nižšiu cenu a s rôznymi benefitmi. Vo virtuálnej banke svoje financie spravuješ cez mobilnú aplikáciu alebo web, pretože nemá kamennú pobočku. Cez internet vybavíš všetko, dokonca aj otvorenie bankového účtu. Čoraz viac ľudí na svete chce mať účet v digitálnej banke, pretože je to pohodlné a zároveň cenovo dostupné. Príchod neobánk je odpoveďou na dopyt týchto ľudí a nie sú to iba mileniáli.

Ako funguje neobanka?

Neobanky prinášajú do finančného sveta revolúciu. Svoje služby ponúkajú cez mobilnú aplikáciu alebo webovú stránku. Všetko tam vybavíš online – od založenia účtu, cez platby až po úvery. To oceníš najmä vtedy, keď budeš potrebovať niečo rýchlo vybaviť mimo domova. Potrebuješ k tomu iba internetové pripojenie. Internetová banka ponúka rovnaké služby ako klasická banka. Získaš IBAN bankový účet a v niektorých bankách, ako napríklad Revolut, môžeš mať s jedným kontom účty vo viacerých menách. K účtu dostaneš aj platobnú kartu. Najčastejšie je to virtuálna karta, ale môžeš požiadať aj o fyzickú kartu. Tá ti umožní vyberať peniaze z bankomatu hocijakej banky zadarmo do určitého limitu. 

Populárne neobanky v Európe.

Aké služby ponúka internetová banka:

 • bankový účet
 • platobnú kartu
 • cestovné poistenie
 • pôžičky
 • investovanie
 • zahraničné prevody peňazí
 • online zmenáreň
 • P2P prevody
 • ochranu spotrebiteľa
 • ďalšie benefity ako: online materiály na zvýšenie finančnej gramotnosti, cashback za nákupy, zľavy u partnerov, vernostný program, šikovné funkcie na kontrolu rozpočtu

 

Sú neobanky bezpečné?

Mať účet v neobanke je bezpečné. Každá digitálna banka musí vlastniť platnú licenciu a spĺňať prísne bezpečnostné opatrenia, podobne ako tradičné banky. Peniaze klientov sú uložené na bankových účtoch oddelených od financií spoločnosti. Európsky systém ochrany vkladov chráni tvoje peniaze do výšky 100 000 € a v prípade, že by neobanka skrachovala, k tvojim peniazom sa dostaneš. Pristúp do účtu je umožnený až po dvojstupňovej autentifikácii. Na zrealizovanie platby sa od teba vyžaduje potvrdenie transakcie v apke alebo musíš zadať unikátny SMS kód. Ak stratíš kartu, môžeš si ju okamžite zablokovať cez aplikáciu. Na platby na internete môžeš použiť jednorazovú virtuálnu kartu. U niektorých bánk si môžeš svoj účet spárovať s tvojimi zariadeniami. 

Čím sa líši neobanka od tradičnej banky?

Hlavný rozdiel medzi neobankami a tradičnými bankami je v tom, že neobanka poskytuje svoje služby cez internet, zatiaľ čo tradičné banky vyžadujú pri väčšine služieb osobné stretnutie s klientom. Neobanka nemá fyzickú pobočku, a preto do nej nikdy nebudeš môcť vložiť hotovosť, vybaviť pôžičku alebo zameniť menu tradičným spôsobom. Všetko vybavíš cez internet a teda pohodlnejšie. Účet v internetovej banke je lacnejší. Väčšina základných služieb je zadarmo alebo za veľmi nízky poplatok. Viaceré neobanky ponúkajú viacmenový účet, takže tam môžeš držať hotovosť v rôznych menách. V neposlednom rade, účet v neobanke ti odomkne zaujímavé výhody, ako cashback, vernostný program a mnoho iných benefitov.

Populárne neobanky v Európe.

Na čom zarábajú digitálne banky?

Neobanky lákajú na bankový účet zadarmo, bezplatné výbery a veľmi nízke poplatky za prevody do zahraničia. Ako si to môžu dovoliť? Nakoľko fungujú v online priestore, vedenie ich biznisu nestojí toľko peňazí, koľko by to stalo fyzickú banku. Nemusia platiť nájom za pobočku v každom meste ani za bankomaty. Veľa systémov majú zautomatizovaných, takže nepotrebujú toľko zamestnancov. Ako teda digitálna banka zarába peniaze? Je pravda, že väčšina základných služieb je v digitálnej banke zadarmo. Avšak iba do určitého limitu. Ak napríklad prekročíš povolený limit na výber alebo prevod peňazí, bude ti účtovať poplatok. Ich poplatky ale bývajú nižšie ako v tradičnej banke. Neobanky ponúkajú aj prémiové účty, úvery a produkty, ktoré sú za poplatok. Práve títo klienti, ktorí využívajú spoplatnené služby, im zarábajú peniaze. 

Výhody účtu v digitálnej banke:

 • digitálny bankový účet bez poplatku
 • služby ako v tradičnej banke
 • svoje financie spravuješ pohodlne cez mobilný telefón alebo web
 • na výber hotovosti bez poplatku môžeš použiť bankomat hociktorej banky
 • lacné prevody peňazí do zahraničia
 • platby v inej mene za reálny kurz bez prirážky

Nevýhody účtu v digitálnej banke:

 • nemá fyzickú pobočku
 • online podpora nemusí vyhovovať každému
 • veľa digitálnych bánk nepodporuje slovenčinu
 • nevybavíš v nej hypotéku

Komu sa oplatí účet v internetovej banke?

Neobanky a tradičné banky ponúkajú v podstate rovnaké služby, avšak každá z nich má inú základňu fanúšikov. Spotrebitelia, ktorí doma nemajú internet, nevlastnia smartfón a majú obmedzené technické znalosti, ocenia viac tradičnú banku. Neobanky cielia predovšetkým na mladých ľudí, ktorí majú smartfón vždy poruke a vybaviť veci cez internet je pre nich pohodlnejšie, ako ísť osobne do banky. Na druhej strane, klient digitálnej banky nemusí byť iba mileniál alebo mladšia generácia. Aj staršia generácia, ktorá chce ušetriť peniaze a čas, je ochotná vymeniť klasickú banku za digitálnu. V neposlednom rade, je tu skupina ľudí, ktorá veľa cestuje, pracuje v zahraničí alebo medzinárodne podniká. Títo ľudia využívajú služby neobanky predovšetkým kvôli lacným prevodom do zahraničia, bezplatným výberom, cestovnému poisteniu a možnosti platiť za tovar a služby v inej mene bez extra poplatku.

Zhrnutie

Neobanky priniesli na trh konkurenciu. Motivujú tradičné banky vylepšovať a digitalizovať. Banky vylepšujú svoje aplikácie, pridávajú digitálne služby a znižujú poplatky, aby si udržali klientov. Rastúci počet digitálnych bánk a počet ich klientov ale naznačuje, že neobanky sú budúcnosť bankovníctva. Vďaka mobilnej infraštruktúre dokážu digitálne banky zasiahnuť celý svet, pokiaľ im to licencia povolí. Internetové banky inovujú finančný trh poskytovaním lacných produktov, modernými platobnými možnosťami a službami, ktoré s bežným bankovým účtom zatiaľ mať nemôžeš.