Čo je to NFT?
NFT (Non-Fungible Token) je typ digitálneho aktíva založenom na technológii blockchain. Používa sa na označenie jedinečnosti digitálnych predmetov, ako sú obrazy, zvuky, videá, hry. Aj napriek tomu, že ide o nový finančný typ aktíva, dokáže transformovať financie, umenie, šport, módu a mnohé ďalšie sektory spoločnosti.
Nezameniteľné tokeny sa stali všeobecne akceptovanými v roku 2021 a mnoho ľudí im nerozumie. V tomto článku ti vysvetlíme to najdôležitejšie, čo o nich potrebuješ vedieť.
Ako sa NFT líši od kryptomien?
NFT sa líši od kryptomien v niekoľkých kľúčových aspektoch:
- Jedinečnosť: NFT sú jedinečné a nemôžu byť nahradené iným tokenom, zatiaľ čo kryptomena môže byť nahradená inou digitálnou menou rovnakej hodnoty.
- Použitie: NFT sa používajú na označenie vlastníctva digitálnych predmetov, ako sú digitálne umenie, či virtuálne nehnuteľnosti. Kryptomeny sú primárne používané ako forma platby a investície.
- Kvalita: NFT môžu byť použité na označenie kvality digitálneho predmetu, napr. originálnosť, autenticitu, atď. Kryptomeny sú zameniteľné, takže sa nezameriavajú na kvalitu jednotlivých tokenov.
- Blockchain: NFT sú vytvorené na blockchaine, kde sa uchováva ich jedinečnosť, autenticita a historický záznam o transakciách. Kryptomeny tiež využívajú blockchain technológiu pre uchovanie transakčných histórií a prevenciu proti dvojitému míňaniu (tzv. double-spending).
- Hodnota: NFT môžu mať rôznu hodnotu v závislosti od jedinečnosti, kvality a dopytu po nich, zatiaľ čo kryptomeny majú jednotnú hodnotu, ktorá sa môže meniť v závislosti od dopytu a ponuky.
Prečo sú NFT zaujímavé?
- NFT umožňujú umelcom a vývojárom monetizovať svoje digitálne diela, a zarábať tak peniaze za ich prácu.
- NFT umožňujú kupcom a zberateľom vlastniť jedinečný a originálny digitálny predmet, čo pre nich predstavuje hodnotu.
- NFT môžu byť použité na označenie autenticity digitálnych predmetov, ak chce umelec ochrániť svoju prácu pred falšovaním.
- NFT umožňujú jednoduchý a bezpečný prenos vlastníctva digitálnych predmetov medzi užívateľmi.
- INFT sa používajú na rôzne inovatívne aplikácie, ako napríklad virtuálna realita, rozšírená realita, atď.
- NFT sú vytvorené na blockchaine, ktorý umožňuje transparentný a bezpečný prenos a uchovávanie ich jedinečnosti a historických transakcií.
Aké sú hlavné nevýhody NFT?
Hlavnou nevýhodou NFT je ich vysoké riziko. V porovnaní s cudzou menou, kryptomenami, nehnuteľnosťami a inými investičnými možnosťami sú najrizikovejšie. Predstav si, že vytvoríš NFT pre svoju značku a zistíš, že je po nej na trhu minimálny alebo žiaden dopyt.
NFT takisto nepatria k aktívam, ktoré prinášajú úrok. Ak chceš dosiahnuť zisk pri predaji, musíš počkať aby sa ich cena zhodnotila.
Ďalšou nevýhodou je, že tvoje NFT môžu byť odcudzené. To znamená, že tvoje dielo môže byť predávané na online trhu bez tvojho vedomia a súhlasu.
Medzi najväčší mínus NFT by sme mohli pokladať jeho nešetrnosť k životnému prostrediu. Vytváranie záznamov na blockchainoch si vyžaduje veľké množstvo energie a vďaka tomu narastajú obavy z toho, aký vplyv to môže mať na klimatickú krízu, v ktorej sa aktuálne nachádzame. Podľa niektorých výpočtov, ak bude súčasný trend s NFT pokračovať, uhlíkové emisie súvisiace s ťažbou kryptomien a NFT vydajú viac emisií uhlíka, ako napríklad mesto Londýn.
Napriek týmto nevýhodam sa nezameniteľné tokeny stávajú čoraz viac populárnejšie a je pravdepodobné, že ich využitie sa bude v budúcnosti aj ďalej rozširovať. Ak sa venuješ tvorbe digitálnych produktov alebo umeleckých diel, v tom prípade by mohlo byť NFT prínosom pre tvoje podnikanie. Skôr ako do nich investuješ, dobre sa oboznám s týmto druhom technológie a s rizikami, ktoré so sebou prinášajú. Neinvestuj do NFT viac peňazí, ako si môžeš dovoliť stratiť.
Ďalšie príspevky
Aké sú poplatky a limity v Skrill? Aktualizované
V Skrill máš niektoré služby zadarmo, avšak niektoré sú spoplatnené. Mnohým poplatkom a limitom sa vieš vyhnúť alebo ich aspoň znížiť aktívnym využívaním Skrill účtu a overením totožnosti. Poplatky a limity v Skrill účte sú zložitou témou. Spoločnosť ich často...
Mobilná aplikácia Skrill a jej funkcie
Mobilná aplikácia Skrill uľahčuje prístup k účtu e-peňaženky a používanie služieb. Skrill ju prvykrát uviedol na trh v roku 2013. Odvtedy ich appka prešla viacerými vylepšeniami a v telefóne ju má stiahnutú až viac ako 5 miliónov užívateľov. Je dostupná pre operačné...
Nákup a predaj kryptomien cez Neteller Crypto
Neteller Crypto je služba dostupná pre majiteľov internetovej peňaženky Neteller, ktorá im umožňuje pohodlný nákup a predaj kryptomien. Spoločnosť ju spustila v roku 2018, krátko po tom, čo s rovnakou službou prišla internetová peňaženka Skrill. S Neteller účtom teraz...
0 komentárov